Otthonteremtés Mentorhálózata

Házépítés Akadémia

Szigetelést védő beton

Tükör magasság: – 6 cm (Földmunka)

Mielőtt szigetelést készítesz betonoznod kell, amire a szigetelést fekteted.

Hogyan kell betonozni?

A betont a helyég egész felületén, faltól-falig hézagok nélkül kell kivitelezni, nem kell dilatációs csíkot sem közzétenni, mert nem mozoghat hő hatására, hiszen a talajjal érintkezik, és a nedvességszigetelés kerül a tetejére, ami szintén biztos, mozgásmentes területet igényel.

A betonozás nem nagydolog. Mondja ezt az, aki többször betonozott már. Ha van már gyakorlata, akkor tényleg nem olyan bonyolult dolog összekeverni a cementet a sóderrel és vízzel. Ahhoz azonban, hogy ebből évtizedekig is kitartó betont tudjon készíteni pontosan ismerni-e kell a keverés arányait, és tudni kell még néhány egyéb dolgot is a betonozásról. A betonozás tényleg nem olyan nagydolog egyébként.

Ha családi házban lakik, akkor gyakran előfordul, hogy betonozni kell valamit a ház körül vagy a kertben. Ehhez persze hívhat kőművest is, de megcsinálhatja a betont saját maga is. Ha nagyobb területet betonoz, akkor persze érdemes segítséget hívni. A családból is segíthet valaki, vagy pedig egy jó barát is szívesen kötélnek áll majd egy hasonló baráti szívességért cserébe.

Mire van szükség a betonhoz?

A betonhoz cementre, sóderre és vízre van szüksége. A cementet 25 kg-os zsákokban, a sódert ömlesztve vásárolhatja meg, a víz pedig a kerti csapból jöhet a betonozáshoz. A beton megerősítésére pedig érdemes használni a beton jellegétől függően betonvasakat vagy pedig betonhálót. Ezzel az erősítéssel repedésbiztos lesz a rideg beton.

A sóder a betonhoz legnagyobb mennyiségben szükséges anyag. Ez folyami homokból és kavicsból áll. Ebből vannak kisebb és nagyobb szemcsés kavicsok is. Az apró szemű folyami homokra csak a felületi munkákhoz van szükség. A betonhoz a nagyobb szemcséjű kavicsra is szükség van. Fontos még az is, hogy ne legyen agyagos a sóder, mert ha ezek az agyagdarabok belekerülnek a kész betonba, akkor ezzel nagymértékben rontják a beton minőségét.

Fontos kérdés az is, hogy mennyi sóderre lesz szükség a betonozásnál. Ez attól függ, hogy milyen nagyságú területet szeretne lebetonozni, és milyen vastag betont szeretne készíteni.

A cement lesz a beton kötőanyaga, amely akkor fog megszilárdulni, ha vízzel összekeveri a sóder és a cement keverékét. Fontos kérdés, hogy mennyi cementre van szükség a betonhoz. Ha még nem betonozott, akkor talán azt gondolja, hogy minél több cementet tesz a sóderhez, annál erősebb lesz a beton. Ez azonban nem így van.

Ha túl sok cementet tesz a betonba, akkor könnyebben porlad majd, ez pedig nem igazán jó. A cement kötőerejét nagy mértékben befolyásolja a cement kora. A cement ugyanis már a levegővel való érintkezéssel is keményedik, ami a kötő erejének a csökkenését jelenti. A cementnek por állagúnak kell lenni ahhoz, hogy jó legyen a kötőereje. Ha egyszer már megszilárdult, megkötött a cement, például a levegő páratartalmával, akkor az már a porrá törés után sem fog újra megkötni. Néhány hónapig még tökéletes a cement, de egyik évről a másikra azért ne használja fel, mert nem lesz jó a belőle készült beton.

A tüzép telepen pedig elég egyszerű a helyzet. Ha keménynek érzi a cementet, akkor azt már ne vegye meg, mert nem lesz jó a belőle készült beton.

 

Raklapon tárolja a cementet. Mennyi cementre lesz szüksége a betonozáshoz?

Ha előre veszi meg a cementet, akkor a betonozásig ne a földön tárolja a cementes zsákokat, mert a cement nemcsak a levegőben lévő párát köti meg, hanem még a föld nedvességét is kiszívja. Ezzel pedig veszít az erejéből a cement. Rakja a képen is látható módon raklapra vagy valami másra a betonozásig a cementet.

A sóder és a cement mellé vízre lesz még szüksége a betonhoz.

Amint ezek a hozzávalók megvannak, akkor kezdheti is a betonozást.

Hogyan csinálhatja meg a betonozást házilag?

 

Milyen erős betonra van szüksége? Érdemes megerősíteni a betont betonacéllal is? Mire kell még odafigyelnie, amikor házilag betonoz?

A nagy kérdés pedig most jön. Milyen arányban kell a sódert és a cementet összekeverni, és hozzáadni a vizet, hogy jó betont készíthessen?

Ehhez az általános szabály az, hogy 4 lapát sóderhez kell tenni egy lapát cementet, és a vizet pedig úgy érdemes az összekevert sóderhez és cementhez adagolni, hogy ne folyjon szét, és jól bedolgozható, simítható legyen.

A betonkészítést meghatározza az is, hogy milyen célra készül a beton. Erős betonhoz a korábban már említett 4 lapát kavicshoz kell egy lapát cement. Ha gyengébb beton is megfelelő, akkor itt 4 lapát sóderhez kell egy lapát cement. A cement és a kavics tényleges keverési aránya tehát attól is függ, hogy mit betonoz, és ehhez milyen betonra van szüksége, és az is, hogy milyen a kavics szemnagysága. Általánosságban azonban azt lehet mondani, hogy egy köbméter kavicshoz 3 mázsa cementre lesz szüksége, és ebből kb. 0,8 m3 betont tud készíteni.

Ha betonkeverővel keveri a betont, akkor az alkotórészeket felváltva is adagolhatja a betonkeverőbe. Az a lényeg, hogy a végén a megfelelő arányban legyen benne a kész betonban a 3 alkotóelem. A keverő gondoskodni fog a megfelelő keverésről.

Ha pedig kézzel keveri a betont, akkor arra ügyeljen, hogy előbb a sódert és a cementet kell egyenletesen összekeverni. Ha ez már megvan, akkor mehet hozzá a víz. Ezt is egyenletesen adagolja, és inkább kevesebbet, mint sokat, mert pótolni lehet a még hiányzó vizet, de kivenni már nem lehet a betonból. Arra figyeljen oda, hogy egy olyan szilárd területen keverje a betont, ahol nem fog szétfolyni. A legjobb lehet egy egyenes betonon, de ha kisebb mennyiségre van szüksége a betonból, akkor akár egy talicskában is megkeverheti a szükséges mennyiséget.

Amint elkészül, a beton megkeverésével már dolgozhatja is be. A bedolgozásnál arra figyeljen oda, hogy a nagyobb kavicsok ne egy helyre kerüljenek a betonba, mert ez gyengíti a betont.

Fontos még a beton eligazítása és döngölése is, mert a keveréskor levegőbuborékok keletkeznek a betonba, és ezeket a döngöléssel el kell távolítani ahhoz, hogy tartós legyen a beton. Arra is figyeljen oda, hogy oda is döngölje be a betont, ahova magától nem képes befolyni.

beton megerősítéséhez szüksége lehet betonacélra vagy pedig síkhálóra. A betonacél hálót úgy dolgozza be, hogy egyenletesen eligazítja a betont a felületen. Erre rakja rá a síkhálót, vagy a beton megerősítésére szánt betonvasat, és erre újabb betonréteg kerül. Ezután pedig újra le kell döngölni a betont a buborékok miatt. A síkháló persze nem szükséges minden betonba, de ha födémet betonoz, akkor viszont mindenképp szükség van rá. Egy kerti betonjárdához nem feltétlenül van szüksége vasalásra. Az persze kétségtelen, hogy ezzel is törésbiztosabb lesz az egyébként rideg beton. A beton felületét el is kell egyengetni, lesimítani egy kőműves kanállal, és lehúzni egy egyenes léccel.

Mindenképp szüksége lesz még egy vízmértékre is. Erre a betonozásnál azonban már inkább csak ellenőrzésképpen. A vízmértékre a zsalu magasságának a pontos beállításához van szüksége. Nem biztos, hogy teljesen egyenesnek kell lenni a betonnak. Számoljon azzal is, hogy a víznek is le kell folynia majd a beton felületéről. Ehhez megfelelő lejtésre van szükség. Ez méterenként másfél, két centiméter lehet.

Ezzel a beton el is készült, nincs azonban még kész a betonozással. Ugyanis a beton körülbelül egy hónap alatt köt meg (28 nap), és ez alatt az idő alatt a víz nem párologhat el a betonból. Ezért az elején gyakrabban, később pedig egyre ritkábban gondoskodni kell a víz pótlásáról, vagyis locsolni kell a betont. Ritkíthatja a locsolások sűrűségét, ha letakarja a betont zsákokkal, vagy bármilyen nedvességet megtartó anyaggal. Ezzel a nap égető hatásától is megvédi a betont.

Ne terhelje a betont, addig, amíg nem szilárdul meg tökéletesen. Ez nem azt jelenti, hogy egy hónapig nem is léphet rá, hanem azt, hogy néhány napot mindenképp várjon a betonra lépéssel, és tényleg ne rakjon rá terhet.

  • Milyen méretű betonvas vagy betonacél háló fogja biztosítani az elkészülő beton törésbiztos szilárdságát és rugalmasságát?

    Pl. 4x150x150-es acélháló a szigetelésvédő betonba.

    És jőhet a nedvességszigetelés:

    A legutóbbi munkánknál a VILLAS GV 35-ös bitumenes nehézlemezt használtuk a teljes felületre PB gázüzemű lángolvasztó berendezés segítségével.

    FIGYELEM: A szükséges mennyiség meghatározásához a teljes felület 110%-ával kell számolni, mert 10 cm-es átfedés szükséges a lemezforrasztásnál. Meg kell várni a beton teljes száradását ami esetünkben legalább 28 nap.

    Felhasználás előtt a felületet gondosan portalanítani kell a forrasztási eljárásnál a legkevesebb hőmérsékletnek +5C0-nak kell lennie ennél alacsonyabb hőmérsékletnél a lemez ridegsége miatt felhasználni TILOS!

  • Felhasználható: talajpára, talajnedvesség elleni szigetelésekre, valamint ezek részletképzéseinek kialakítására.

  • A falazatok alatt inkább VILLAS GV40-es bitumenes nehézlemezzel dolgozzunk!

FIGYELEZTETÉS! A művelet végzésénél ügyelni kell, hogy csak a dolgozó és segítője legyen a munkaterületen, más személynek tartózkodnia TILOS a fokozott balesetveszély elhárítása érdekében. Védőruha, védőfelszerelés használata kötelező!

Sikeres Otthonteremtést!

Ha elakadtál, hívj!

06-20/446-99-36

csabasarkozy@gmail.com

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 2
Heti: 51
Havi: 159
Össz.: 14 905

Látogatottság növelés
Oldal: Talajnedvesség szigetelés
Otthonteremtés Mentorhálózata - © 2008 - 2024 - hazepitesek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »